Sąd Najwyższy zdecydował, że każdemu kierowcy, którego samochód został uszkodzony w wyniku kolizji, powinien móc korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy. Może to być problemowe dla branży ubezpieczeniowej.
Obecnie, to warsztaty samochodowe w swojej ofercie mają samochody zastępcze, a wypożyczalnie chcą od ubezpieczycieli często nawet trzy razy więcej pieniędzy niż od innych klientów. Co za tym idzie – sądy gospodarcze są przepełnione pozwami, które paraliżują ich pracę.
W takiej sytuacji Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało, że uporządkuje rynek wynajmu samochodów. Resort zaproponował, by urzędnicy zdecydowali, jaka ma być maksymalna cena wypożyczenia samochodu zastępczego. Uregulowaniem stawek ma się zajmować Ministerstwo Finansów.
Sędziowie i firmy ubezpieczeniowe nie są pozytywnie nastawieni do tego rozwiązania.
