Służby pojadą autostradami za darmo

Służby pojadą autostradami za darmo
Sejm w piątek uchwalił nowelę trzech ustaw drogowych. Najważniejszy zapis zakłada, że wszystkie pojazdy służb mundurowych, specjalnych i ratowniczych, a nie tylko uprzywilejowane, będą zwolnione z opłaty elektronicznej za przejazd autostradami niezależnie od wykonywanych zadań. 
Poselski projekt nowelizacji ustaw: o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym przygotował klub PiS. Zmiany dotyczą między innymi ujednolicenia zasad zwolnień z opłaty elektronicznej i opłat za przejazd autostradą dla pojazdów służb mundurowych, służb specjalnych oraz służb ratowniczych.
Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że od opłaty elektronicznej zwolnione są pojazdy: sił zbrojnych, służb ratowniczych, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej oraz policji. Dotyczy to także pojazdów zarządcy dróg krajowych wykorzystywanych do utrzymania tych dróg.
Nowelizacja zakłada powiększenie tego zbioru o Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 
Nowelizacja rozszerza także katalog służb ratowniczych korzystających ze zwolnienia z opłaty elektronicznej o pojazdy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz pojazdy służb ratownictwa górniczego.