Za brak prawa jazdy zaostrzone kary

Za brak prawa jazdy zaostrzone kary
Do Sejmu został złożony projekt ustawy, według której powinna zostać zwiększona kara pieniężna za jazdę bez prawa jazdy. Kara powinna zwiększyć się z 500 zł do nie mniej niż 3000 złotych. W sytuacji recydywy sąd może zasądzić przepadek samochodu, nawet jeśli nie jest on własnością kierującego. 
Projekt ustawy złożyli posłowie PSL. 
Może on drastycznie zwiększyć kary za jazdę samochodem bez uprawnień. Obecnie obowiązujące dokumenty przewidują, że za brak dokumentów kierowcy grozi mandat karny w wysokości 500 złotych. Posłowie proponują, by za jazdę bez prawa jazdy w najlepszym przypadku kierowcy groziła kara pieniężna nie niższa niż 3 tysiące. Projekt zakłada również inne konsekwencje jazdy bez uprawnień, a mianowicie areszt oraz karę ograniczenia wolności. 
Jeśli kierowca pomimo raz wymierzonej kary ponownie zasiądzie za kierownicą bez dokumentów, sprawa zostanie skierowana do sądu. Sąd będzie mógł wtedy orzec przepadek pojazdu. Może to również zrobić w sytuacji, kiedy kierowca nie jechał swoim samochodem. Właściciel samochodu musiał jednak o tym wiedzieć. 
Ponadto, może zostać stworzona specjalna ewidencja, w której gromadzone będą dane kierowców zatrzymywanych bez ważnych dokumentów.