Bydgoszcz i Kraków to pierwsze duże miasta w Polsce, w których lampy uliczne zostaną wymienione na energooszczędne LED-y.
Efektem takiej zmiany będzie oszczędność prądu.
Jeśli chodzi o oświetlenie, to rewolucja na polskich ulicach rozpoczęła się w 2012 roku w wakacje. Gmina Trzebielino pod Słupskiem z czterema tysiącami mieszkańców jako pierwsza w Polsce wymieniła lampy uliczne na energooszczędne LED-y. LED-y zastąpiły ponad 350 lamp sodowych, które najczęściej montuje się w Polsce.
Taką zmianę natychmiastowo odczuł budżet. Wydatki za prąd ze 110 tysięcy złotych spadły do około 60 tysięcy.
Największą rewolucję zapowiada Bydgoszcz. Do końca sierpnia 2015 roku władze chcą wymienić 7,2 tysiące lamp. Podobne plany ma Kraków. W mieście znajduje się 70 tysięcy latarni. Na początek chcą tam wymienić 4,3 tysiące lamp.
